Wystawa prac pani Marty Maciantowicz "Na szkle malowane"
24-10-2013

Społeczność naszej szkoły miała okazję dzisiaj zobaczyć wystawę prac paniMarty Maciantowicz - mieszkanki jędrzejowskiego Wilanowa zatytułowaną "Na szkle malowane". Malarstwo na szkle to bardzo charakterystyczna dziedzina sztuk plastycznych kojarzona głównie z regionem podhalańskim. Obecnie przeżywa ona renesans, choć niewielu z nas o tym wie.

Uczniowie dwóch klas 3lh oraz 3h mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji języka polskiego. Dzięki uprzejmości autorki prac, która tego dnia spotkała się z młodzieżą, uczniowie mogli dowiedzieć się jak powstają obrazy malowane na szkle od samej malarki. Pani Marta opowiadała o tym jak powstaje obraz, skąd czerpie tematy do następnych obrazów, z jakimi problemami technicznymi często spotyka się podczas tworzenia obrazów na szkle.

Dowiedzieliśmy się również jak powstaje nowy obraz, jak długo trwa jego namalowanie. Technika, którą stosuje pani Marta różni się od tradycyjnego malarstwa na szkle. Różnica polega na tym, że tradycyjne obrazy na szkle wykonywane są w odwrotnej kolejności (najpierw pierwszy plan, potem tło). Autorka maluje dosłownie "na szkle", czyli po tej stronie, na którą widz patrzy. Pani Marta mówiła nam, iż zajmuje się również ozdabianiem szklanych przedmiotów, np. butelek, karafek, kieliszków.

Bardzo podobało się nam to spotkanie z lokalną artystką-malarką i jej sztuką

• Agnieszka Maciąg - Wojtanowska